Emperyalizme karşı direnen Suriye halkının yanındayız!

Suriye’nin İdlib kentinde kimyasal silah kullanıldığı iddiaları sonrası Beyaz Saray’ın Şam’a askeri harekat imasında bulunmasının ardından bu sabah saat 04:45’te ABD’nin Akdeniz’deki filosu Humus yakınlarında Suriye ordusuna ait bir hava üssünü füzelerle vurdu. 50’nin üzerinde Tomahawk füzesinin fırlatıldığı saldırıda çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybetti.

Saldırının ardından emperyalizmin işbirlikçilerinden sevinç çığlıkları yükseldi. AKP hükümeti ve Erdoğan yapılan saldırıyla tatmin olmayarak Suriye’ye yönelik açık işgal çağrısında bulundu. İsrail ve Suudi Arabistan Trump’a tam destek açıklaması yaptı. Suriye’de üslenen El Kaide bağlantılı cihatçı çeteler de ABD ordusunu kutlamaktan geri durmadı.

2012 yılından beri çok kapsamlı bir emperyalist saldırıya karşı direnen Suriye halkı bu yalanlarla ilk kez karşılaşmıyor. Emperyalist merkezlerde üretilen yalanlar, sahte katliam videoları, El Kaide bağlantılı örgütlere Oscar ödülleri verilmesi, Körfez dolarlarıyla fonlanan konferanslar ve yayınlar…

13 yıl öncesinde Irak’ın işgali için söylenen ‘kimyasal silah’ yalanı bu kez Suriye için devrede. 13 yıl önce Irak’ta milyonlarca insanın yaşamı pahasına işgal edilmesine zemin hazırlamak için üretilen yalanlar, bugün de patron gazetelerinde ve televizyonlarında alıcı bulmaya devam ediyor.

ABD emperyalizmini ve işbirlikçilerini tanıyoruz. Yalanlarla nasıl Vietnam’a, Irak’a, Libya’ya saldırdıklarını ve kana buladıklarını biliyoruz.

Suriye halkı 2012 yılından beri çok kapsamlı bir emperyalist saldırıya direniyor. ABD beslemesi kan dökücü cihatçılar ellerinde en modern silahlarla, yanlarında paralı askerlere Suriye topraklarını kana buluyor. Siviller katlediliyor, kadınlar ve çocuklar köle pazarlarında satılıyor.

Ancak ABD emperyalizmi Suriye’de sert kayaya çarptı. ABD ve işbirlikçilerinin bütün çabalarına rağmen Suriye halkı etnik ve dini bir boğazlaşmanın içine girmedi. Suriye ordusu, emperyalizme ve işbirlikçi çetelere karşı halkından aldığı destekle 5 yıldır ayakta duruyor.

2013 yılında bütün cephelerde gerileyen Suriye ordusu 2017 yılına gelindiği zaman “Esad gidecek” korosunun sesini kesmeyi başardı. Suriye halkının yurt sevgisi, BOP planlarına üstün geldi.

Dün gerçekleşen saldırıyla beraber Suriye’ye yönelik emperyalist saldırganlık daha üst seviyeye ulaştı. Yapılan saldırının ‘kimyasal silah’ yalanlarından önce planlandığı ve zamanı geldiğinde hayata geçirildiği açıktır.

Tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. ABD ne Suriye’ye ne de başka bir ülkeye kan ve gözyaşı dışında bir şey götüremez. ABD barışın, demokrasinin ve özgürlüğün en büyük düşmanıdır. Barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesi ABD ile beraber değil ABD’ye karşı verilir.

Direnen Suriye halkıyla dayanışmak ve ülkemizdeki düşmanlarıyla hesaplaşmak her zamankinden büyük önem taşıyor. Hedefte olan sadece Suriye halkı değil, Filistin’den Yemen’e Ortadoğu’da emperyalizme direnen herkestir.

Emperyalist saldırganlığa karşı Suriye direnişinin yanındayız! Tüm ilerici-demokrat güçleri de yalan girdabına ve ABD ile AKP’nin işgal senaryolarına karşı durmaya çağırıyoruz.

Emperyalizm yenilecek, direnen Suriye halkı kazanacak!

7 Nisan 2017

Devrimci Hareket