4 Haziran Perşembe İstanbul Tabip Odası’nda Gerçekleşen Basın Toplantısı

MEHMET YEŞİLTEPE SERBEST BIRAKILSIN

istanbul tabip odası basın açıklamasıTopluma dönük sindirmenin arttığı, hak gasplarının ve hukuksuzlukların adeta yaşamın bir parçası haline getirilip olağanmış gibi algılatıldığı bir dönemden geçiyoruz.  Artık kimsenin bu beni ilgilendirmez, bana dokunmaz deme lüksü kalmamıştır. Yarın kapısı çalınıp gözaltına alınan, tutuklanan bizler de olabiliriz. Bugün en temel insan haklarını hiçe sayarak masum insanları hedef haline getirenler, korkuyla daha ne kadar toplumu yönetebilecekler?

Müvekkilim Mehmet Yeşiltepe bir ayı aşkın bir süredir Tekirdağ 1 Nolu F Tipi hapishanesinde tutuklu bulunmaktadır. Kendisi 27 Nisan günü Bostancı’da yapılan operasyonlar kapsamında göz altına alınmış ve daha ifadesi bile alınmamışken basına servis edilen haberlerle “adını bir yıl önce tesadüfen gazeteden duyduğu bir örgütün” teorisyeni ilan edilmiştir. Başarısızlıklarını masum insanları hedef haline getirerek kapatmaya çalışanlar bununla da yetinmeyerek Müvekkilim Mehmet Yeşiltepe’nin Yalçın Küçük’le çekilmiş fotoğrafları olduğunu iddia etmiş, “iki teorisyen aynı karede” şeklinde asılsız, uydurma haberlere gereksinim duymuşlardır. Daha savcılık ifadeleri bile alınmadan gözaltına alınanlar Celalettin Cerrah’ın düzenlediği basın toplantısıyla peşinen suçlu ilan edilmişlerdir.

Müvekkilim ise gözaltına alındığında bu işte bir terslik olduğunu belirtmiş. Emniyette de avukatını beklemeye gerek duymadan ifade verip serbest kalmak istemiştir. Ancak tutuklamayı gerektirecek bir durum olmamasına rağmen, tutukluluğa yapılan itiraza verilen karardaki şu ilginç gerekçeden “olayın toplumda meydana getirdiği büyük sarsıntı ve infial”den ötürü tutuklanmış, tahliye talebi reddedilmiştir.

Müvekkilim Mehmet Yeşiltepe’nin hukuki durumunu özetleyecek olursak;

-“Orhan Yılmazkaya ile telefon kaydı var” denmiş, sonrasında olmadığı ortaya çıkmıştır

-“Yalçın Küçük’le çekilmiş fotoğrafı var” denmiş,  sonrasında Yalçın Küçük’ün yanındakinin oğlu olduğu kendi beyanıyla anlaşılmıştır.

– 13-14 yıl önce cezaevinde oynanan tiyatro oyunu içinde çekilmiş idare aracılığıyla ailesine ulaştırdığı fotoğrafları suç unsuru diye gösterilmek istenmiştir.

– Dosyada adı geçen hiç kimseyle tanışıklığı olduğuna dair bir iddia bile yoktur.

– Müvekkilim Orhan Yılmazkaya’yı üniversite yıllarından tanıdığını söylemiştir. Teknik takibe konu olan tesadüfe dayalı karşılaşma ve çay içmeyi müvekkilim kendisi belirtmiştir. Dosyadan anlaşıldığı kadarıyla Orhan Yılmazkaya’nın yoğun bir teknik takip altında olduğu görülüyor. Var olan bu teknik takip müvekkilimi doğrulamakta, karşılaşıp çay içme dışında bir ilişkisinin olmadığını göstermektedir.

AYRICA MEHMET YEŞİLTEPE’NİN ÇOK CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI MEVCUTTUR

Birçok hastalığının yanında yaşamsal riski çok fazla olan, halk dilinde beyinde su toplaması olarak bilinen Hidrosefali rahatsızlığı mevcuttur. Bu rahatsızlık kendisinde yoğun baş dönmesi, denge bozukluğu,  yoğun baş ağrısı, görme bozukluğu, bayılma gibi durumlara yol açmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ölüme sebebiyet veren geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Müvekkilim gözaltına alınmadan önce ciddi bir beyin ameliyatının hazırlıklarındaydı. Bunlar raporlarıyla sabittir. Kendisi Tekirdağ 1 Nolu F tipi hapishanesinde konulduğu tek kişilik tecrit hücresinde hastalığın beyninde oluşturduğu basınçtan fenalaşmış, revire kaldırılmıştır. Oradaki doktor kendisini cerrahiye sevk etmiştir. Bu hastalığın ameliyattan sonra tedavi süreci çok uzundur. Özenli bir bakım gerekmektedir. Ancak böyle ciddi bir hastalığın hapishane koşullarında tedavisi mümkün değildir. Ayrıca ağrılarını giderecek ilaçlar bile kendisine verilmemektedir. Geçtiğimiz günlerde Mersin E Tipi Cezaevi’nde ilaçları verilmediği için cezaevine getirildikten 11 saat sonra epilepsi hastası olan Mustafa Elelçi yatağında ölü olarak bulunmuştur. Bu durum bizlerin kaygısını daha da arttırmaktadır.

Tüm bunlar ışığında soruyoruz?

-Bir insanı üniversite yıllarından tanıyıp tesadüfen karşılaşıp bir yerde oturup çay içmek suç mu?

– Tutuklamaya yapılan itirazda “toplumda yarattığı infialden dolayı tutukluluğun devamına” diye bir gerekçe hukuka sığar mı?

– Masum insanların özgürlüklerini kısıtlamak toplum vicdanını yaralamaz mı?

– Davadaki gizlilik haksızlıkları daha ne kadar gizleyecek?

– Hukuk kurumlarının harekete geçmesi için Mehmet Yeşiltepe’nin cezaevinde ölümü mü beklenecek?

– Peki geç gelen adalet, adalet olacak mı?

Avukatı ve ailesi olarak bu hukuksuzluğun, mağduriyetin giderilerek, Mehmet Yeşiltepe’nin tedavi sürecinin gecikmeden başlayabilmesi için bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Mehmet Yeşiltepe’nin Avukatı ve Ailesi

Avukat açıklamasının ardından Mehmet Yeşiltepe’nin kardeşi Mehmet Yeşiltepe’nin Cezaevinden göndermiş olduğu mektubu okudu.

Sonrasında İstanbul Barosu adına Avukat Selami Melemşe, son süreçte yaşananları hukuk adına kabul edilemez olduğunu belirtti. Geç gelen adaletin adalet olmayacağına vurgu yaparak bu davada adaletin bir an önce yerine getirilmesini talep etti. İstanbul Barosu’nun bu sürecin takipçisi olacağını belirtti.

Baro’nun ardından İnsan Hakları Derneği adına Avukat Ahmet Tamer, 1 Mayıs öncesi başlayan genel anlamda demokratik kamuoyuna yönelik baskının bir tarz haline geldiğini ve bu baskı sonucu masum insanların mağdur edildiğini ifade etti. Bu ülkede yargı kurumlarına güvenmek istediklerini, bunun içinde Mehmet Yeşiltepe özelinde varolan hukuksuzluğun bir an önce giderilmesini istedi.

Sonrasında Elektrik Mühendisleri Odası adına Pınar Hacıoğulları, bu operasyon kapsamında bizlerinde üyesi olan Mehmet Yeşiltepe ve Abdüsselam Sultan tutuklanmıştır. Avukatlarının da ifade ettiği gibi varolan hukuksuzluğun giderilmesi ve Mehmet Yeşiltepe’nin sağlığına kavuşabilmesi için Elektrik Mühendisleri Odası olarak bu sürecin takipçisi olacağız dedi.

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Doktor Nazmi Algan ise gizli örgütle ilişkilendirilmek istenen bizim odamıza üye Doktor arkadaşlarımızın çocukları ve yakınları da bulunmaktadır. Kendilerinin de Mehmet Yeşiltepe gibi durumla hiçbir alakaları yoktur. Ayrıca Mehmet Yeşiltepe Hidrosefali hastasıdır. İstanbul Tabip Odası olarak Mehmet Yeşiltepe’nin bu rahatsızlığıyla ilgili İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bilimsel bir mütalaa hazırlattık. Raporda da belirtildiği gibi Mehmet Yeşiltepe’nin kafatası içinde su toplanması tespit edilmiştir. Ailesinin de belirttiği gibi kendileri zaten bir ameliyatın hazırlıklarındadır. Bu raporlar hastalığın özenli ve uzun bir tedavi sürecine ihtiyaç olduğunu belgelemektedir. Cezaevi koşullarında böylesi bir tedavi uygulamak insan sağlığı açısından mümkün değildir. Mehmet Yeşiltepe’nin bir an önce sağlığına kavuşabilmesi ve tedavisi için uygun ortamın oluşması gerekmektedir. İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyor, haksızlık ve mağduriyetin bir an önce giderilmesini istiyoruz.

Basın Toplantısına Katılan Kurumlar

AİLESİ VE AVUKATLARI

İSTANBUL TABİP ODASI

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

ELEKTİRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

İSTANBUL BAROSU

04 Haziran 2009